PIT 2020 last minute. 8 kroków do rozliczenia podatku na ostatnią chwilę

Autor:Krzysztof Mirończuk | 26.04.2021

Kiedy musisz rozliczyć PIT w ostatnim dniu kwietnia – skorzystaj ze sprawdzonych i prostych rozwiązań. Złóż PIT przez Internet, odlicz wszystkie ulgi i pobierz poświadczenie odbioru. W ostateczności złóż… pusty formularz.

Zwlekanie do ostatniej chwili ze złożeniem deklaracji podatkowej nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie jeśli chcesz skorzystać z ulg i odliczeń – czasem trzeba trochę czasu, by np. spokojnie zebrać wszystkie potrzebne do rozliczenia ulg dokumenty. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie ma wyjścia i do wypełniania deklaracji trzeba usiąść "za pięć dwunasta", czyli 30 kwietnia.

W takiej chwili najlepiej skorzystać ze sprawdzonych narzędzi. Jednym z nich jest bezpłatny system PITax.pl , z którego skorzystano już ponad 20 milionów razy.

Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, który krok po kroku prowadzi przez proces złożenia PIT-u, mamy znacznie większą szansę na sukces i możemy odliczyć nawet dwa razy więcej ulg podatkowych. To jest możliwe dzięki mechanizmowi, który automatycznie odlicza wybrane ulgi, kwotę wolną od podatku oraz koszty uzyskania przychodu.

Z PITax.pl rozliczymy bezpłatnie każdy PIT, niczego nie instalując na komputerze, więc można pożegnać się w tym roku z fiskusem korzystając nawet z komputera służbowego.

Główne zalety programu, z którym rozliczysz PIT

Rozlicz PIT w kilku krokach

Oto najważniejsze etapy całego procesu:

1. Dokumenty

Przygotuj swój PIT z ubiegłego roku oraz PIT-11, który otrzymałeś od pracodawcy. Jeśli jest ich kilku – powinieneś mieć odpowiedni dokument od każdego z nich. Przygotuj również zestawienie innych przychodów – jeśli np. wynajmujesz mieszkanie, powinny być to dane o dochodach i odprowadzonych zaliczkach z tego tytułu.

2. Logowanie

Zaloguj się na PITax.pl lub – jeśli nie korzystałeś jeszcze z tego systemu – załóż tam konto, by mieć dostęp do swoich dokumentów w każdej chwili – także po rozliczeniu podatków.

3. Forma rozliczenia

Wybierz odpowiedni dla siebie PIT, jeśli nie wiesz co wybrać – kreator zada Ci kilka pytań i pomoże wybrać odpowiedni dokument.

4. Wpisanie danych

Przepisz informacje o przychodach i odprowadzonych zaliczkach – z PIT-11 oraz innych dokumentów i zestawień, jakie posiadasz. Bez obaw, we wszystkim program prowadzi Cię krok po kroku i będziesz wiedział, gdzie i co wpisać.

6. 1 procent podatku

Możesz go przekazać jednej z ponad 8 tysięcy organizacji pożytku publicznego, wystarczy wpisać numer KRS i ewentualnie cel szczegółowy, na jaki mają być przeznaczone pieniądze. System pomoże odnaleźć odpowiednią organizację albo po jej nazwie, albo według takich kryteriów jak zakres prowadzonej działalności lub region, w którym działa.

7. Wysłanie PIT-u

Wystarczy, że znasz kwotę przychodu z ubiegłego roku, by wysłać PIT do urzędu skarbowego jednym kliknięciem. Tę kwotę znajdziesz w formularzu PIT, który składałeś rok temu, czyli w rozliczeniu za 2019 r.

8. Pobranie UPO

Urzędowe Poświadczenie Odbioru trafi na Twoją skrzynkę mailową, ale pozostanie też w systemie PITax.pl. Po zalogowaniu zawsze masz do niego dostęp, podobnie jak do złożonych deklaracji. Jeśli zajdzie taka potrzeba – w systemie PITax.pl możesz też w prosty sposób zrobić korektę PIT.

A jeśli i tak nie zdążysz?

Jeśli do 30 kwietnia nic nie zrobisz, a dochody czerpiesz z pracy, a nie z działalności gospodarczej – Twój PIT zostanie automatycznie rozliczony w oparciu o dane, jakie ma Ministerstwo Finansów od Twojego pracodawcy, czyli z PIT-11.

To dobre rozwiązanie tylko w jednym przypadku – jeśli nie rozliczasz się wspólnie z małżonkiem oraz nie korzystasz z żadnych ulg i odliczeń. Jeśli chcesz obniżyć swój podatek – koniecznie złóż PIT samodzielnie.

Trzeba pamiętać, że automatycznie nie zostaną złożone deklaracje osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i z jakichś przyczyn nie możesz złożyć poprawnie PIT-u do 30 kwietnia – złóż deklarację, wypełniając tylko część dotyczącą Twoich danych osobowych, a resztę pozostawiając pustą.

Dzięki temu unikniesz kary za niezłożenie PIT-u i będziesz mógł złożyć korektę tego zeznania. Masz na to aż 5 lat, chociaż oczywiście lepiej nie czekać aż tak długo, szczególnie że korekta nie będzie skuteczna, jeśli fiskus rozpocznie przed jej złożeniem kontrolę w Twojej firmie.

Jeden procent podatku na OPP

Pamiętajmy, iż rozliczając PIT możemy również pomóc wybranej przez nas Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) przekazując jej 1% podatku – wystarczy podać numer KRS wybranej organizacji. W ten sposób, podając numer KRS 0000050905 możesz wesprzeć działalność Szlachetnej Paczki.

Rozlicz online swój PIT za 2020 r.

Reklama

przeczytaj również:

PIT 2020– im szybciej, tym lepiej? Sprawdź, ile trzeba czekać na zwrot podatku

Autor:Krzysztof Mirończuk | 28.04.2021

Termin zwrotu nadpłaconego podatku nie dla wszystkich jest taki sam. Wiele zależy od terminu złożenia zeznania i tego, w jakiej formie złożyliśmy PIT. Niektórzy przelew z urzędu skarbowego zobaczą na swoim koncie wcześniej z jeszcze innych względów.

Zeznania podatkowe za 2020 rok można składać już od 15 lutego – i są tacy, którzy robią to już w pierwszych dniach, zwykle po to, żeby jak najszybciej odzyskać nadpłacony podatek. To dobry pomysł, bo urząd skarbowy ma maksymalnie 45 dni na zwrot, o ile deklaracja została złożona przez Internet.

Trzy miesiące, gdy pójdziesz do urzędu

Niestety w przypadku zeznań papierowych pośpiech nam nie pomoże, bo wówczas urząd ma aż 90 dni na zwrot podatku.

Również 90 dni będą czekać ci, którzy zeznania w ogóle nie złożą i ich deklaracje PIT-37 i PIT-38 zostaną rozliczone automatycznie w dniu 30 kwietnia, czyli ostatnim terminie na rozliczenie się z fiskusem za rok 2020.

A więc pierwszy krok do szybkiego otrzymania zwrotu podatku to złożenie PIT-u przez Internet, i to jak najszybciej. Jak deklarują sami pracownicy urzędów skarbowych – na początku "sezonu pitowego" jest mniej deklaracji, a więc są szybciej procedowane i podatek jest oddawany nawet znacznie wcześniej niż przepisowe 45 dni.

PITax.pl. Pobierze, sprawdzi, wyśle

Jak rozliczyć się z podatków szybko i sprawnie? Chociażby korzystając z darmowego programu PITax.pl , który pobrano już ponad 20 mln razy!

Główne zalety programu, z którym rozliczysz PIT

By skorzystać z tego rozwiązania, PITax.pl można zainstalować na komputerze lub skorzystać z programu w przeglądarce internetowej . Wówczas nie musimy niczego instalować i PIT można złożyć korzystając choćby ze służbowego komputera.

UWAGA!Wszystkie informacje, które widzimy w programie w PITax.plna nasz temat, nie są przekazywane nikomu innemu poza urzędem skarbowym.

Jeden procent podatku na OPP

Pamiętajmy, iż rozliczając PIT możemy również pomóc wybranej przez nas Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) przekazując jej 1% podatku – wystarczy podać numer KRS wybranej organizacji. W ten sposób, podając numer KRS 0000050905 możesz wesprzeć działalność Szlachetnej Paczki.

Szybciej dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Drugi krok w stronę przyspieszenia przelewu z urzędu skarbowego mogą wykonać tylko rodziny wielodzietne, posiadające Kartę Dużej Rodziny. Jeśli rozliczają się online, pieniądze otrzymają po maksymalnie 30 dniach, licząc od daty złożenia PIT-u.

PIT przed terminem? To nic nie da

Na koniec jeszcze jedna istotna informacja, która w przyszłym roku na pewno może się przydać. Na termin zwrotu nie ma formalnie wpływu fakt złożenia deklaracji przed terminem rozpoczęcia ich przyjmowania. Takie zeznania i tak są procedowane w urzędach dopiero od wyznaczonego dnia i to jest data, od której liczy się termin na zwrot podatku. W tym roku był to 15 lutego, a więc jeśli ktoś złożył zeznanie np. 31 stycznia, to i tak ostatni dzień na zwrot minie1 kwietnia (lub 17 marca w przypadku posiadania Karty Dużej Rodziny).

W takim przypadku można liczyć jedynie na to, że deklaracje będą rozpatrywane w kolejności ich złożenia, co może (ale nie musi) przyspieszyć realny termin zwrotu podatku.

Rozlicz online swój PIT za 2020 r.

Reklama

przeczytaj również:

Jak rozliczyć PIT 2020? Lepiej iść do urzędu czy wysłać rozliczenie przez internet?

Autor:Krzysztof Mirończuk | 26.04.2021

PIT papierowy czy przez sieć? Zwrot podatku na konto czy przekazem pocztowym? Jak najlepiej rozliczyć się z fiskusem i jak to wpływa na termin zwrotu podatku?

Kiedy zbliża się 30 kwietnia, w urzędach skarbowych w całej Polsce widać wzmożony ruch. Przed okienkami ustawiają się kolejki podatników, ściskających w dłoniach wypełnione zeznania podatkowe. W dwóch kopiach – jedna zostaje w urzędzie, a druga trafia do domowego archiwum z pieczątką "wpłynęło dnia…".

Mimo że system elektronicznych deklaracji działa od 2009 roku i co wiosnę pada nowy rekord ilości PIT-ów złożonych przez internet, to wiernych papierowi wciąż pozostaje ok. 2 mln podatników – tyle osób nie skorzystało z możliwości przesłania rozliczenia elektronicznie w ubiegłym roku.

Takich offline’owych podatników jest jednak z roku na rok mniej – szczególnie że dziś już nawet elektronicznego PIT-u nie trzeba składać. Jeśli podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, jego zeznanie zostanie wysłane automatycznie na podstawie informacji przesłanych przez pracodawcę lub pracodawców. Nie trzeba w ogóle nigdzie się logować – 30 kwietnia PIT zostanie złożony w formie, w jakiej obliczył go fiskus. Ale to nam się nie opłaca.

Główne zalety programu, z którym rozliczysz PIT

PIT na papierze? Dłużej poczekasz na zwrot podatku

Pod względem prawnym PIT elektroniczny i papierowy są identyczne – w obu przypadkach deklaracje są tak samo ważne. Odpowiednikiem pieczątki z podpisem w przypadku składania zeznania przez internet jest UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które podatnik dostaje na maila po złożeniu deklaracji.

Co je różni?

Chyba najistotniejszą kwestią jest termin zwrotu nadpłaconego podatku. W przypadku PIT-u papierowego fiskus ma aż 90 dni na zwrot podatku.Przy rozliczeniu elektronicznym jest to 45 dni.

Ten okres jest jeszcze krótszy dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. To tylko 30 dni.

Rozliczenie PIT online - wygodnie i z ulgami

hociaż rozliczenie PIT może być dokonane automatycznie, nie warto nie korzystać z tej możliwości. Tracimy wtedy kontrolę nad składanym zeznaniem – nie odliczymy ulg, nie rozliczymy się wspólnie z małżonkiem, nie przekażemy 1 procenta podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Dlatego warto przed wysłaniem przynajmniej przejrzeć przygotowaną deklarację i ewentualnie ją uzupełnić o przysługujące nam odliczenia. Jeszcze lepszym sposobem jest skorzystanie ze sprawdzonego narzędzia.

To np. bezpłatny program do rozliczenia podatków PITax.pl , który jest tak bardzo popularny, że skorzystano z niego ponad 20 milionów razy. Program łączy korzyści wynikające z rozliczenia PIT-u, nawet najbardziej nietypowego, bo krok po kroku prowadzi przez proces złożenia zeznania podatkowego. Co istotne – system podpowiada, z jakich ulg można skorzystać, zamieniając prawne sformułowania na "ludzki" język, dzięki czemu rozumiemy, co i w jakiej wysokości możemy odliczyć.

Program samodzielnie sprawdzi wypełniony PIT i jednym kliknięciem pozwoli wysłać rozliczenie do urzędu skarbowego oraz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli dowód na złożenie zeznania. Z programu PITax.pl można skorzystać za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej . Oczywiście za darmo.

Jeden procent podatku na OPP

Pamiętajmy, iż rozliczając PIT możemy również pomóc wybranej przez nas Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) przekazując jej 1% podatku – wystarczy podać numer KRS wybranej organizacji. W ten sposób, podając numer KRS 0000050905 możesz wesprzeć działalność Szlachetnej Paczki. Najłatwiej zrobić to korzystając z bezpłatnego programu do rozliczenia podatków PITax.pl w wersji online .

Nie warto płacić za przekaz pocztowy

Wypełniając PIT, możemy wskazać rachunek bankowy, na jaki fiskus powinien zwrócić nadpłatę podatku. Możemy też tego nie zrobić, wtedy dostaniemy zwrot w gotówce, za pośrednictwem poczty.

Zdecydowanie lepiej wybrać pierwszą opcję. Za zwrot podatku pocztą naliczana jest opłata w wysokości 1 procenta kwoty przekazu plus 5,2 zł opłaty manipulacyjnej.

Jeśli kwota zwrotu nie przekracza 23,20 zł, pieniądze w gotówce można pobrać tylko w kasie urzędu skarbowego.

Rozlicz online swój PIT za 2020 r.

Reklama

przeczytaj również:

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.